AnimaGraf - fullservisová reklamná agentúraAnimaBlog

Webdizajn ovplyvňuje to, ako váš web pôsobí. Každý dizajnér pri výbere farieb prirodzene dôveruje svojmu inštinktu, ale je dôležité si ho overiť aj vedou. Ako? Je dokázané, že rovnaký dizajn ako funguje na cieľovú skupinu mužov, často nebude fungovať na cieľovú skupinu žien, hoci to bude web, ktorý predáva tie isté výrobky.

Webdizajn a voľba farby teda úzko súvisia s cieľovou skupinou. Pri každej webovej stránke musíte myslieť na svoje publikum ako na jeden z najdôležitejších faktorov. Je prevažne mužské alebo ženské? Je to skutočne veľmi dôležité!

Farby ktore sa pacia zenam a farby ktore sa pacia muzom webdizajn reklamna agentura nitra graficke studio animagraf

Farba na vašom webe ovplyvňuje návštevníkov!

Z výsledkov výskumu o pôsobení farieb vieme, že prvý názor si ľudia tvoria do 90 sekúnd, a že farba ovplyvňuje 90% ľudí, ktorí si tento názor tvoria. Na farbe teda skutočne záleží, môže byť totiž dôvodom vášho úspechu, ale aj zlyhania. Dobrý webdizajn je vždy vytváraný s ohľadom na to, koho chcete osloviť. 

Genderové triedenie cieľovej skupiny je dôležitým krokom. Určite sa vám stalo, že ste s osobou opačného pohlavia diskutovali o nejakej farbe a nezhodli sa. Je to tým, že ženy a muži vidia farby inak.  Práve vnímanie farieb je veľmi dôležitým psychologickým aspektom, na ktorý pri tvorbe webu nesmiete zabudnúť.

Webdizajn a farby: Ktoré sa nám páčia a ktoré nepáčia?

Viacero farieb vieme priradiť k pohlaviu aj bez použitia vedy. Keby sa vás opýtame, aká je ženská farba, ktorá vám napadne ako prvá? A mužská? V tomto prípade ani nepotrebujeme odpoveď. Tú už nám dali naše maminky s prvými dupačkami 🙂 .

Existuje však množstvo štúdií, ktoré pojednávajú o preferenciách farieb z hľadiska pohlavia. Nasledujúca grafika vám môže pomôcť. Znázorňuje obľúbené farby mužov a žien, ale rovnako farby, ktoré ich „odpudzujú“.

Farby, ktoré sa páčia:

Farby ktore sa pacia zenam a farby ktore sa pacia muzom webdizajn reklamna agentura nitra graficke studio animagraf

Farby, ktoré sa nepáčia:

Farby ktore sa nepacia zenam a farby ktore sa nepacia muzom webdizajn reklamna agentura nitra graficke studio animagraf

Stránka pre všetkých? Nie je to problém.

Vytvárate webdizajn a neviete si poradiť s farbou pre cieľovú skupinu mužov a žien naraz? Nie je to až také zložité. Vlastne by úplne postačilo, keby ste sa vyhli farbám, ktoré stereotypne prislúchajú niektorému pohlaviu. Váš webdizajn v prvom rade nesmie nikoho odradiť.  A samozrejme nezabudnite sa držať svojich korporátnych farieb, aby ste nestratili svoju firemnú identitu.

PS: Z grafov si môžete všimúť, že muži nemajú v láske viac farieb ako ženy, najmä na tie typicky “ženské” u nich nie sú populárne.

Pri ďalšom redizajne webu teda myslite aj na pohlavie publika a nechajte farbu, nech pôsobí.

 

Zdieľaj na fejsbúku
Späť k článkom
AnimaGraf, grafické štúdio